Prawnik, który poprowadzi Cię przez postępowanie wywłaszczeniowe oraz o ustanowienie służebności

W przypadku postępowań wywłaszczeniowych lub o ustanowienie służebności przesyłu człowiek najcześciej musi stawać naprzeciwko wielkich koncernów lub organów administracji. Taką walkę nie można uznać za wyrównaną. Skorzystaj z pomocy doświadczonego radcy, który pomoże zawalczyć Ci o twoje prawa! 

Poznaj koszty prowadzenia sprawy

Bezpłatnie przekażemy wycenę prowadzenia sprawy 

Jestem radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyłem studia na kierunku administracja, a następnie prawo. Od 2017 roku jestem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Doświadczenie zawodowe zdobywałem już od 2013 roku współpracując z renomowanymi trójmiejskimi kancelariami. Od 2018 roku prowadzę własną działalność gospodarczą.

Krzysztof Malejko

RADCA PRAWNY,
ZAŁOŻYCIEL M.IN. Pismoteka.pl ORAZ PrawoKreatywnych.pl

Kliknij by zadzwonić do mnie

Co otrzymują moi klienci?

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Jednak wiedząc jak przebiega postępowanie i znając potrzeby moich klientów najcześciej  w skład naszych usług wchodzi.

Indywidualne podejście

Doświadczenie procesowe

Zaangażowanie

Rzetelność

Dostępność

Jasne zasady współpracy

Dlaczego inni korzystają z moich usług?

Kancelaria w liczbach

lat stosowania prawa
0
województwa w których działamy
0
przeprowadzonych spraw
+ 0
dni od założenia działalności
+ 0

Zostaw do siebie kontakt, a bezpłatnie wycenimy twoją sprawę.

Najczęściej zadawane pytania.

Czym się różni wywłaszczenia z art. 124 i 124B ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami?

W przypadku rokowań dotyczących zgody na przeprowadzenia prac związanych z urządzeniami przesyłowymi, np. liniami wysokiego napięcia) możesz spotkać się z pismami, w których organ przytacza podstawę prawną swojego pisma. Najcześciej jest to art. 124 lub 124 B ustawy o gospodarce nieruchomościami. Główną zasadniczą różnicą jest zakres prac na nieruchomości. Jeżeli prace mają dotyczyć wyłącznie remontu, np. wymiana przewodów, to postępowanie powinno toczyć się w trybie art. 124 B. W takim przypadku po wydaniu decyzji nie następuje wpis służebności przesyłu do księgi wieczystej. W przypadku budowy lub przebudowy przedsiębiorstwo przesyłowe powinno wystąpić z wnioskiem z art. 124. W przypadku tego postępowania decyzja jest podstawą do wpisu służebności przesyłu do księgi wieczystej.  

Czy wystarczy, gdy nie wyrażę zgody na przeprowadzenie prac, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wnioskuje o zgodę?

Niestety nie. W takim przypadku przedsiębiorstwo występuje do starostwa o wydanie decyzji dającej jej prawo na przeprowadzenie prac. Każdą sprawę trzeba zbadać indywidualnie i sprawdzić, czy nie ma jakichś nieścisłości w działaniach przedsiębiorstwa przesyłowego.  

Nie mamy ustanowionej służebności przesyłowej. Czy operator energetyczny może wejść na moją działkę i dokonać przebudowy?

Odpowiedź na to pytanie powinna być poprzedzona analizą stanu prawnego nieruchomości, a w szczególności tego, czy firma energetyczna posiada jakiś tytuł prawny do przeprowadzenia prac. Najczęściej jednak w sytuacji, gdy nie ma ustanowionej służebności przesyłu operator musi zwrócić się najpierw o udzielenie zgody przez właściciela. Wyjątkami są oczywiście sytuacje wyjątkowe, takie jak awaria linii itp. Przesyła przy tym treść umowy. Zachęcam gorąco do skorzystania z pomocy prawnika, który wyjaśni skutki zawarcia takiej umowy.